Wynalezione w trakcie II Wojny Światowej filtry o wysokiej wydajności były wykorzystywane w laboratoriach, aby zapobiec ucieczce szkodliwych cząstek radioaktywnych.
Powszechnie znane jako filtry HEPA, można je obecnie znaleźć nie tylko w systemach filtracji powietrza, ale także w odkurzaczach. Sam filtr jest siatką losowo ułożonych filtrów z włókna szklanego, które wychwytują duże i mikroskopijne cząsteczki. Filtrowanie próżniowe HEPA może znacznie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, zmniejszając w ten sposób alergię i ataki astmy oraz obecność szkodliwych substancji. Znajomość faktów stojących za jakością filtrów HEPA i ich skutecznością przyda się przy zakupie następnego odkurzacza lub filtra powietrza. Tradycyjnie filtry próżniowe działają jak sito, przez które mogą przechodzić cząstki mniejsze niż największy otwór. Zostały zaprojektowane tak, aby wychwytywać najmniejsze zanieczyszczenia, gdy powietrze przepychane jest przez cienką siatkę przez izolowanie cząstek, które następnie przywierają do poszczególnych włókien. Aby filtr został zakwalifikowany jako HEPA, musi usunąć 99,97% wszystkich cząstek większych niż 0,3 mikrona. W porównaniu z roztoczami o wielkości 5 mikronów i ludzkimi włosami o wielkości 40 mikronów można wyobrazić sobie, jak małe cząsteczki zbiera filtr HEPA. Odpowiadające jednej tysięcznej milimetra cząsteczki te muszą zostać odfiltrowane z wydmuchu próżni zgodnie z odpowiednimi normami.
Na początek, dokładny lub absolutny HEPA musi przejść test, a wyniki zostaną wydrukowane na samym filtrze. Wyniki testu muszą wynosić 0,3 mikrona, co oznacza, że odfiltrowuje on standard 99,97%. Zapobiegając emisji zanieczyszczeń z powrotem do powietrza, którym oddychamy, filtr minipleat okazuje się korzystny do stosowania w domu i biurze. Przejście z tradycyjnych filtrów na filtry HEPA znacznie poprawia jakość powietrza w pomieszczeniu. Filtry HEPA mogą pomóc w eliminacji kurzu, dymu, pleśni, bakterii i pyłków. Filtry HEPA są zaprojektowane tak, aby wychwytywać znaczne ilości cząstek pyłu z ich strumienia powietrza powrotnego, zapobiegając ucieczce większej liczby drobnoustrojów i pyłu z wydmuchu.