Korona protetyczna to jedno z rozwiązań, które stosuje się w przypadku ubytków próchnicowych, przebarwień, złamań zęba lub jego braku. Jest rozwiązaniem pomiędzy tymczasową protezą a wszczepieniem implanta. Na tym jednak nie koniec decyzji, bo do wyboru są korony metalowe, cyrkonowe, pełnoceramiczne, kompozytowe i porcelanowe na różnych podbudowach. Wszystko zależy od ceny oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Co radzi dentysta?
Wskazania do założenia korony lub mostu
Korony zębowe to metoda rekonstrukcji zębów. Wyglądają one jak „czapeczki”, które nakłada się na oszlifowane pozostałości zęba, jeżeli ten jest zdrowy. Koronę dopasowuje się do kształtu, symetrii oraz barwy pozostałego uzębienia. To zabieg estetyczny, gdy ząb jest przebarwiony lub zniszczony. Jednak konieczny, kiedy zęba w ogóle nie ma i nie ma możliwości odbudowy kości oraz korzenia pod implant. Wówczas koronę osadza się na sąsiadujących z ubytkiem zębach. Wcześniej zostają one oszlifowane. W ten sposób powstaje most protetyczny. Założenie pojedynczej korony lub mostu jest bezbolesne, ale trzeba się liczyć z kilkoma wizytami u stomatologa (w tym z pobraniem wycisków do skopiowania kształtu zębów).
Rodzaje koron protetycznych
W wersji podstawowej i najtańszej pacjenci mają do wyboru koronę metalową. Są one przygotowywane ze stali, tytanu oraz stopu złota i srebra. Jest to rozwiązanie trwałe, ale mało estetyczne i może powodować uczulenia. Dlatego też warto z niego korzystać głównie w przypadku zębów bocznych. Inne rozwiązanie to korona porcelanowa na podbudowie metalowej. Jest ona elastyczna, a zęby są mniej narażone na pękanie. Dostępna jest także korona porcelanowa na podbudowie z cyrkonowej, która wygląda naturalnie, cechuje ją trwałość, ale jest ona nieco grubsza. To wpływa na odpowiednie umiejscowienie “zęba” w szczęce. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać poprzez wstawienie korony pełnoceramicznej. Jest ona najbardziej zbliżona swoim wyglądem do naturalnego szkliwa i nie wywołuje reakcji alergicznych. Równocześnie jednak może być podatna na pęknięcia. Do wyboru pozostają jeszcze korony w pełni cyrkonowe – wytrzymałe, estetyczne oraz niewywołujące alergii. Ich wadą jest jednak przeźroczystość na końcach zębów. Te ostatnie są najdroższe, dlatego pacjenci często decydują się na korony kompozytowe, które są tańsze, jednolite kolorystycznie i można je naprawić w momencie uszkodzenia.
Gdzie wykonać zabieg na Śląsku?
Jednym z miejsc w województwie śląskim, gdzie można skorzystać z konsultacji oraz wykonania korony zębowej i dokonania odpowiedniego wyboru, jest dentysta w Tychach. Z jednej strony w mieście tym znajdują się kliniki z wieloletnim doświadczeniem, które równocześnie cały czas się rozwijają. Z drugiej strony odległość od centrum Śląska sprawia, że wizyty oraz zabieg są przystępne dla każdego portfela. Unikamy także wielomiesięcznych kolejek oraz trudności w znalezieniu miejsca do parkowania.