Pierwsza wizyta u stomatologa jest bardzo ważna. Jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli, dziecko może unikać leczenia zębów przez całe życie. Jak tego uniknąć? Kiedy taka wizyta jest w ogóle konieczna? Wbrew pozorom, kiedy pojawi się już problem, jest trochę za późno.
Dziecko u stomatologa – kiedy pierwsza wizyta?
Wszyscy dorośli wiedzą, że problemy związane z zębami potrafią być bolesne. Wizyty u stomatologa mogą być pełne nieprzyjemności i dyskomfortu. Przywykliśmy do tego. Problem w tym, że dziecko tego nie wie. Jeśli pierwsza styczność ze stomatologiem będzie kojarzona z bólem i lękiem, może to się skończyć traumą. Dziecko będzie unikać wizyt i bardzo możliwe, że przełoży się to na problemy w życiu dorosłym. Osoby, które panicznie boją się zabiegów stomatologicznych i idą na wizytę tylko w ostateczności, zazwyczaj przeszły traumę jako dzieci. Nierzadko przez niechęć do leczenia czy nawet kontroli ich uzębienie jest w fatalnym stanie, dlatego odpowiedni stomatolog dla dzieci jest bardzo istotnym wyborem w życiu każdego maluszka.
Oznacza to tyle, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna być przyjemna i bardziej zapoznawcza niż interwencyjna. Rodzic powinien zabrać swoje dziecko do lekarza, jeszcze nim pojawi się jakiś problem. Dzięki temu, gdy zęby zaczną być źródłem jakichś nieprzyjemności, dziecko chętniej uda się na wizytę. Uniknie też strachu przed nieznanym. Na taką wizytę zapoznawczą można zabrać nawet dwulatka.
Pamiętaj jednak, że pierwsza kontrola powinna odbyć się między 6. a 12. miesiącem życia. Dziecko nie będzie tego pamiętać, ale rodzic dowie się, czy pierwsze ząbki rosną prawidłowo.
Najpierw przygotowania!
Bardzo istotne są też przygotowania do wizyty. Nim dziecko stanie w gabinecie, powinno już doskonale wiedzieć, czym zajmuje się stomatolog i jakie zabiegi przeprowadza. Z pewnością nie warto też dziecka straszyć, nawet jeśli rodzic należy do osób bojących się wizyt. Trzeba zachować zimną krew i rzeczowo wytłumaczyć, dlaczego wizyty u dentysty są tak ważne. Bardzo pomocne mogą być też różnego rodzaju zabawy np. rodzic może odgrywać rolę dentysty, a dziecko pacjenta i potem na odwrót.
Odpowiedni gabinet
Ważną rolę w procesie zapoznawania dziecka z leczeniem zębów pełni stomatolog. Przede wszystkim powinien być to stomatolog dziecięcy, ale też nie pierwszy lepszy. Niestety, w Polsce wciąż brakuje specjalistów w tej dziedzinie, którzy biorą sobie do serca odpowiedzialność za opiekę nad zdrowiem najmłodszym. Wielu brakuje odpowiedniego podejścia, z różnych przyczyn nie są przygotowani na pracę z dzieckiem.
Należy więc wybrać gabinet stomatologiczny, który świadczy usługi stomatologii dziecięcej i który jednocześnie cieszy się dobrymi opiniami. Warto też dodać, że przed wyborem danego miejsca można się tam udać jeszcze bez dziecka. Porozmawiaj ze stomatologiem, zapytaj o przebieg wizyty, sprawdź, na ile gabinet jest dostosowany do obsługi dzieci.