Badania z zastosowaniem tomografii komputerowej są obecnie powszechnie stosowane w medycynie.
Jest to obrazowanie podobne do konwencjonalnej radiologii, ponieważ wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W celu uzyskania tomografii komputerowej pacjenci leżą w skanerze. Lampa rentgenowska i detektory znajdują się naprzeciw siebie. Oba obracają się wokół pacjenta i uzyskuje się informacje, zwykle w postaci zdjęć. Dane są konstruowane przez komputer i dostarczają najczęściej obrazy przekrojowe w jednej płaszczyźnie, które można zinterpretować. Obrazy uzyskuje się dzięki różnicom w absorpcji promieni rentgenowskich. W porównaniu z konwencjonalną radiologią różnice te są bardzo małe, co pozwala na różne odcienie szarości i rozróżnienie między różnymi tkankami.
Istnieją dwa typy skanów tomografii komputerowej, a mianowicie konwencjonalne badanie i spiralne lub helikalne.
Konwencjonalna tomografia komputerowa oznacza, że skan jest wykonywany warstwa po warstwie, a po każdym skrawku skanowanie zatrzymuje się i przesuwa się w dół do następnej warstwy, przykładowo od górnej części brzucha do miednicy. Wymaga to od pacjentów wstrzymywania oddechu, aby uniknąć artefaktów ruchowych. Spiralny lub helikalny tomograf komputerowy jest to skan ciągły wykonywany w sposób spiralny. Jest to znacznie szybszy proces, a zeskanowane obrazy są ciągłe.
Skany tomografii komputerowej można również rozróżnić na podstawie płaszczyzny, w której wykonywane są zdjęcia. Co więcej, nowsze skanery tomografów mogą wyświetlać te obrazy jako obraz 3D. Podczas wykonywania tomografii komputerowej operator może wybrać poziom przekroju tkanki, a także grubość skrawków. Grubość skrawków wynosi zwykle od 1 do10 milimetrów, a im cieńsze plastry, tym więcej informacji na obrazach, chociaż w przypadku spiralnych skanów tomografii komputerowej jest to zastępowane, a opisywaniem badań zajmuje się teleradiologia. Do głównych zalet tego typu badań zalicza się lepszą szczegółowość w porównaniu z ultrasonografią i stosunkowo szybki wynik w porównaniu ze skanowaniem za pomocą rezonansu magnetycznego.