Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest nasze zdrowie, dlatego też dbanie o odpowiednią dietę oraz suplementację naszego organizmu powinno być naszym priorytetem.
Ważne jest by w naszych posiłkach dostarczać organizmowi wszelkie niezbędne składniki odżywcze, ale także unikać tych, których nasz organizm nie powinien przyjmować zbyt dużo. Niezwykle istotną sprawą jest również tak zwana glikemia po posiłkowa, a więc mówiąc wprost poziom cukru we krwi człowieka po spożyciu posiłku. Na samym wstępie warto powiedzieć, że poziom glukozy we krwi jest regulowany przez odpowiednie hormony w organizmie człowieka, głównie tym procesem zajmuje się insulina. Czas jaki mniej więcej mija od momentu posiłku do początku procesu rozkładu glukozy to około dziesięć, do piętnastu minut. Najwyższe stężenie cukru w organizmie osiągane jest około godziny po posiłku, natomiast już po trzech godzinach poziom stężenia cukru we krwi powinien wrócić do normy.
Jak powinna dokładnie wyglądać w wartościach glikemia po posiłkowa u zdrowego człowieka? Jakie są nominalne graniczne wartości stężenia cukru we krwi?
Prawidłowa norma cukru u dorosłego człowieka w badaniu wykonywanym około dwóch godzin po posiłku nie powinna przekroczyć 140mg na dl. Warto również jest wspomnieć o tym, że w przypadku osób starszych wartość jest zawsze wyższa, badania naukowe dowiodły, że ludzie w podeszłym wieku mają skłonność do nieco podwyższonego poziomu cukru we krwi. Pamiętajmy, że odpowiednie badanie się oraz dbanie o to by co jakiś czas robić wyniki może szybko pomóc nam zdiagnozować chorobę. W przypadku podwyższonego cukru we krwi po spożyciu posiłku, wynik taki może nam zasugerować, że metabolizm glukozy przebiega nieodpowiednio w naszym organizmie i niestety mogą to być pierwsze oznaki rozwijającej się cukrzycy. Dlatego też, poziom cukru we krwi po jedzeniu jest bardzo istotnym parametrem, który powinniśmy kontrolować.