Chirurgiczną korekcją odstających uszu, plastyką uszu czy też otoplastyką nazywamy zabieg polegający na nadaniu małżowinie usznej zadowalającego i mieszczącego się w ogólnie przyjętych ramach wyglądu. Większość problemów z wyglądem uszu, takie jak asymetria czy ich odstawanie ma podłoże dziedziczne, jednak zdarzają się sytuacje w których deformacja uszu jest wynikiem urazu.
Kto może wykonać zabieg korekty odstających uszu?
Głównym wskazaniem do tego zabiegu są czynniki psychologiczne takie jak kompleksy, niska samoocena oraz problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie z powodu słabej kondycji fizycznej. W przypadku dzieci zaleca się przeprowadzanie tego typu zabiegów u pacjentów między 7 a 14 rokiem życia z uwagi na to, że uszy młodszych dzieci dopiero kształtują swój ostateczny wygląd i położenie.
Jakie efekty może przynieść otoplastyka?
Zabieg plastyki uszu pozwala na uzyskanie zdecydowanej poprawy w wyglądzie małżowin usznych oraz sprawia, że będą one bardziej przylegać do czaszki. Otoplastyka pomaga również w uzyskaniu symetrii obu uszu oraz pozwala na rekonstrukcję ubytków w obrębie małżowiny usznej. Wszystkie te aspekty mają dalszy wpływ na poprawę symetrii twarzy oraz jej ogólny wygląd, co ma niebagatelny wpływ na samopoczucie i samoocenę pacjenta. Nic więc dziwnego, że korekcja uszu jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej na który decydują się pacjenci w różnym wieku, w tym dzieci.
Przygotowanie do zabiegu
Chirurgiczna korekcja odstających uszu, tak jak każda procedura medyczna poprzedzona jest konsultacją medyczna pozwalającą na ustalenie dokładnych oczekiwań pacjenta oraz określenie sposobu osiągnięcia tego celu. W przypadku dzieci wstępna rozmowa z lekarzem jest istotna również pod względem psychologicznym. Ma ona, bowiem na celu przygotowanie małoletniego pacjenta na dolegliwości bólowe mogące wystąpić po zabiegu.
Wśród zaleceń przed zabiegowych należy wymienić jeszcze zakaz zażywania leków z kwasem acetylosalicylowym (m. in. aspiryna) mających istotny wpływ na krzepliwość krwi. Jeśli chodzi o palaczy to zaleca się rezygnację z palenia na okres dwóch tygodni przed i po zabiegu. Jest to istotne, ponieważ palenie wpływa niekorzystnie na czas gojenia się ran pooperacyjnych.
Przebieg zabiegu
Korekcja uszu może być wykonywana różnymi metodami a dobór konkretnej z nich dostosowuje lekarz po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem. Artykuł KOREKTA USZU – OPERACJA PLASTYCZNA pozwala na szczegółowe zapoznanie się z przebiegiem zabiegu w użyciem metody otoplastyki. Bez względu na ostateczny wybór metody zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, zaś u dzieci w znieczuleniu ogólnym. W skrócie otoplastyka polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia z tyłu małżowiny usznej a następne odpowiednim wymodelowaniu chrząstki ucha. Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów. Całość może trwać około 90 minut i nie wymaga dłuższej hospitalizacji, dlatego też większość pacjentów może wrócić do domu tego samego dnia.
Rekonwalescencja po zabiegu
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, pierwsze dni po wykonaniu korekcji uszu pacjent może odczuwać ból w operowanej okolicy. Można go łagodzić za pomocą ogólnodostępnych środków przeciwbólowych. Po około 9 dniach zdejmowane są szwy i dopiero po upływie tego czasu można umyć włosy.
Wśród zaleceń pooperacyjnych po otoplastyce można wymienić jeszcze:
- zakaz uprawiania sportów kontaktowych przez około 2 miesiące,
- ograniczenie do minimum eksponowanie obszaru operowanego na słońce,
- zakaz korzystania z solarium i sauny przez około 6 miesięcy,
- noszenie specjalistycznej opaski ochronnej przez minimum 6 tygodni po zabiegu.