Rola protez jest oczywista. Uzupełnienia protetyczne zastępują brakujące zęby. Dzięki temu, że istnieją różne rodzaje protez zębowych, możliwy jest dobór takiej, która poprawia estetykę twarzy, imitując naturalne zęby i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Wiemy, jak ważne dla każdego z nas jest to, aby móc bez skrępowania uśmiechać się, rozmawiać i spożywać posiłki. Zęby są więc bardzo istotnym elementem naszego wizerunku. Ich utrata to prawdziwa bolączka. Na szczęście nowoczesna protetyka oferuje takie rozwiązania, dzięki którym wręcz niemożliwe jest odróżnienie zębów naturalnych od protez. Więcej na temat rodzajów uzupełnień przeczytaj w dalszej części artykułu.
Rodzaje protez zębowych – poznaj możliwości współczesnej protetyki
Podstawowy podział, z jakim mamy do czynienia to ten na protezy stałe, czyli mocowane na stałe przez lekarza do implantów zębowych oraz ruchome, które mogą być wyjmowane z ust przez samego pacjenta. Oczywiście, osadzenie protezy na implantach jest bardziej komfortowym rozwiązaniem, ale też droższym. Implanty pozwalają odzyskać pewność siebie. Nie stwarzają też problemów podczas mówienia, czy spożywania pokarmów. Co ważne, zapobiegają też zanikowi kości.
Uzupełnienia stałe, czyli te na stałe mocowane w jamie ustnej, mogą być założone lub wyjęte jedynie przez stomatologa. Co zaliczamy do uzupełnień stałych? Korony, mosty, wkłady koronowo-korzeniowe, implanty oraz licówki.
Implanty zębowe, zastępujące korzeń zęba, wszczepiane są w kość żuchwy lub szczęki. Zabieg tego typu musi być przeprowadzany przez chirurga stomatologa. Po tym, gdy umieści on implanty w kości wyrostka zębodołowego, wykonywane jest na nich uzupełnienie protetyczne. Skutecznie imituje ono naturalne zęby pacjenta. Z czego się je produkuje? Tytan jest wyjątkowo wytrzymały i dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Zastanawiasz się, jakie są zalety implantów zębowych? Wyglądają i funkcjonują one zupełnie jak naturalne zęby. Zapewniają pełen komfort podczas jedzenia czy mówienia. Są estetyczne, praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
Z kolei ruchome uzupełnienia można samodzielnie założyć i wyjąć. Te rodzaje protez zębowych, ze względu na materiał wykonania, można podzielić na: akrylowe, akronowe, nylonowe oraz szkieletowe. Poza tym ruchome uzupełnienia dzieli się na całkowite oraz częściowe. Jedna z najbardziej popularnych protez ruchomych, to uzupełnienia akrylowe, które świetnie przylegają do jamy ustnej, zapewniając komfort podczas gryzienia czy żucia pokarmów, ale także dobrze imitują naturalne uzębienie.
Protezy akrylowy mają jednak też wady. Jest to przede wszystkim przenoszenie siły żucia na śluzówkę. To może powodować stopniowy zanik kości. Wadą jest także długi okres adaptacji. Występuje on zwłaszcza u tych osób, które dotychczas nie użytkowały protez. Mogą w takiej sytuacji pojawić się na przykład reakcje alergiczne.
Kiedy stosuje się protezy ruchome całkowite tradycyjne? W przypadku bezzębia. Utrzymują się one w ustach dzięki ślinie, która wpływa pod protezę. Jednak można także zastosować specjalistyczne uszczelniające kleje do protez. Jako wadę tego typu uzupełniania wymienia się ruchliwość protezy. Powoduje to dyskomfort podczas mówienia, śmiechu i spożywania posiłków. Dlatego coraz popularniejsza jest możliwość stabilizacji protezy całkowitej na 2 lub 4 implantach. Proteza tego typu nadal może być swobodnie wyjmowana. Daje jednak zdecydowanie większy komfort.
Jak wybrać opcję idealną dla siebie?
Rodzajów protez i uzupełnień protetycznych jest wiele. Oczywiście o wyborze konkretnego rozwiązania decyduje w dużej mierze cena, ale także warunki w jamie ustnej. Ważna jest konsultacja ze stomatologiem – doradzi on najkorzystniejszą dla nas opcję.