Jakie badania lekarskie musi przejść kierowca?

Każdy kierowca w trakcie jazdy musi wykazywać się pewnymi umiejętnościami.

Te z kolei wymagają od każdego z nich odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Chodzi o to, że niektóre dolegliwości mogą sprawić, że na drodze nie będziemy w stanie odpowiednio zareagować. A jak wiadomo, zorganizowany ruch, w którym uczestniczy wielu kierujących jednocześnie, charakteryzuje się tym, że zmiany następują w nim błyskawicznie.

Stąd konieczność badań lekarskich, jakimi poddawani są zarówno przyszli kierowcy, jak i ci już praktykujący. Głównym celem tego wymogu jest ograniczenie liczby wypadków na drogach.

Co sprawdza lekarz w trakcie badania?

Jak zostało to już wspomniane, kierowcy udają się na badania na początku swojej przygody z samochodem, ale także w ramach okresowej kontroli. Oczywiste jest to, że stan naszego wzroku i tym samym czas reakcji z biegiem lat ulegają pogorszeniu. Dlatego rutynowe sprawdzenie pozwoli na określenie naszej aktualnej gotowości do prowadzenia pojazdów.

Badanie lekarskie dla kierowców może przeprowadzić lekarz internista lub lekarz medycyny pracy. Przede wszystkim sprawdza on nasz wzrok. W trakcie tego badania specjalista bada nasze pole widzenia. Nierzadko wykorzystuje on znaną wszystkim pacjentom tablicę Snellena.

Drugim z podstawowych badań jest badanie krwi. Sprawdzany jest zwarty w niej poziom cukru.

Inne badania wykonywane są w zależności od wskazań. Dla przykładu kierowcy, którym zabrano prawo jazdy z powodu jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków, podczas ponownego wyrabiania prawa jazdy, muszą przejść kilka dodatkowych badań kontrolnych.

Natomiast podstawowe badanie wstępne, jak i zwykłe badanie okresowe wyglądają bardzo podobnie.

Jakie badania lekarskie musi przejść kierowca?

Jak wygląda badanie zawodowych kierowców?

Badanie, które musi przejść zawodowy kierowca, jest już bardziej złożone niż w przypadku badania dla kierowców korzystających z samochodów na swój prywatny użytek. W końcu zawodowi kierowcy niejednokrotnie w ramach swojej pracy podejmują większą odpowiedzialność podczas kierowania samochodem. Polega ona na przewozie pasażerów, a także na transporcie ciężkich ładunków.

Dlatego poza badaniem okulistycznym przeprowadzane są też badania laryngologiczne, neurologiczne oraz psychologiczne.

Gdzie udać się na badania dla kierowców?

Jeśli chcą Państwo udać się na badania dla kierowców, to polecamy odbyć je w Centrach Medycznych Medyceusz. Oferujemy fachową opiekę lekarską w bardzo wielu specjalnościach. Myśląc badania kierowców – łódź powinni Państwo trafić właśnie do nas.