Pojawiło się u Ciebie niekomfortowe uczucie w jamie ustnej? Podczas mycia zębów zaczynają krwawić Ci dziąsła? To może wskazywać na ich zapalenie. Sprawdź, jakie są objawy tej dolegliwości, w jaki sposób powstaje oraz czym ją leczyć.
Zapalenie dziąseł – czym dokładnie jest?
Zapalenie dziąseł stanowi jeden z najczęstszych problemów związanych z zaburzeniami jamy ustnej człowieka. Dolegliwość ta nazywana jest chorobą przyzębia i pojawia się w momencie kiedy płytka nazębna zaczyna gromadzić się na zębach w zbyt dużej ilości. Zaburzenie to może być leczone zarówno w warunkach domowych, jak i podczas profesjonalnych zabiegów dentystycznych. Należy jednak pamiętać, że usługi stomatologiczne są bezwzględnie konieczne w przypadku, gdy zapalenie dziąseł zaczyna przeszkadzać w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu.
Jak dochodzi do zapalenia dziąseł?
W trakcie gromadzenia się nadmiernych ilości płytki nazębnej wytwarzają się toksyny, które szkodzą całej jamie ustnej. Bardzo często dochodzi do podrażnienia dziąseł, skutkującego stanem zapalnym tkanki okołozębowej. Infekcja bakteryjna może wystąpić u każdej osoby, niezależnie od wieku. Bardzo często diagnozuje się ją u ludzi, którzy zaniedbali prawidłowe i regularne mycie zębów (np. u dzieci). Do innych czynników przyczyniających się do zapalenia dziąseł należą między innymi:
- nieprawidłowa dieta uboga w witaminy i minerały,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- alergia i choroby ogólnoustrojowe,
- skutki uboczne niektórych leków,
- nikotyna,
- urazy mechaniczny,
- dziedziczność.
Objawy zapalenia dziąseł – po czym rozpoznać tę dolegliwość?
Objawy zapalenia dziąseł na samym początku mogą nie być aż tak niepokojące. Najczęściej zaczyna się od lekkiego podrażnienia tych okolic. Dziąsła są znacznie bardziej zaczerwienione, co niestety jest dość ciężkie do wykrycia. Okolica staje się również bardziej wrażliwa na dotyk. Z biegiem czasu pojawia się niekomfortowy obrzęk, który przeszkadza w spożywaniu pokarmu. Ostatecznym objawem jest pojawiające się krwawienie oraz ból w trakcie mycia zębów. To zazwyczaj w tym momencie pacjenci decydują się na odwiedzenie gabinetu dentystycznego. Jama ustna staje się wtedy nadwrażliwa na jakiekolwiek bodźce, a wraz z rozwojem zaburzenia ból znacząco się nasila. W momencie zauważenia jakiegokolwiek objawu mogącego wskazywać na zapalenie dziąseł należy bezzwłocznie udać się do doświadczonego stomatologa. Nieleczona choroba może bowiem przyczynić się nawet do utraty zębów. Listę bardzo dobrych specjalistów można znaleźć między innymi na stronie AllSmiles Dental.
Co robić w przypadku zapalenia dziąseł?
Niezbędną czynnością podczas wystąpienia zapalenia dziąseł jest usunięcie nadmiaru płytki nazębnej, wytwarzającej toksyny. W tym przypadku należy zadbać o wzmożoną, prawidłową higienę jamy ustnej. Warto dokładnie oczyścić zęby, korzystając ze specjalnych past przeznaczonych do leczenia obrzęków jamy ustnej. Wskazane jest również nitkowanie i płukanie za pomocą płynów.
Do najskuteczniejszych metod należy jednak wizyta u specjalisty, który za pomocą odpowiednich przyrządów stomatologicznych wykonuje całościowe czyszczenie zębów oraz jamy ustnej. Jeżeli jest taka potrzeba, lekarz przepisuje również środki przeciwbólowe, czy nawet antybiotyk. Warto wspomnieć, że wizyta u stomatologa pozwala nie tylko na zniwelowanie dyskomfortu i wyleczenie dolegliwości, ale także na zapobiegnięcie ewentualnemu nawrotowi choroby.