Jak unikać podwójnego opodatkowania za pracę za granicą?

Wielu Polaków pracuje poza granicami, poszukujemy pracy w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Norwegii, w wielu krajach Unii Europejskiej.

Należy pamiętać o właściwym rozliczeniu się z fiskusem, podatnik, który posiada miejsce zameldowania w Polsce, natomiast pracuje za granicą, powinien zapłacić odpowiedni podatek. Podwójne opodatkowanie występuje, kiedy podatek odprowadzamy jest w kraju, gdzie wykonywana jest praca na rzecz zagranicznej firmy, jak również odprowadzamy podatek w polskim Urzędzie Skarbowym.

Jak unikać podwójnego opodatkowania za pracę za granicą?

Czym jest rezydencja podatkowa?

Zagraniczni pracodawcy będą pobierali zaliczki na podatek, należy jednak się liczyć z koniecznością odprowadzenia podatku w kraju, uwzględniając kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 30000 zł. Należy rozróżnić polskich rezydentów podatkowych, czyli osoby, które mieszkają na stałe w Polsce, jest to osoba, która przebywa w kraju więcej niż 183 dni w roku. Dodatkowo Urząd Skarbowy może określić, że osoba jest polskim rezydentem nawet jeżeli pracuje od lat za granicą, jednak w kraju ma żonę czy męża oraz dzieci. Dodatkowo za osoby należące do rezydentów w danym kraju uważa się także pełniące aktywność społeczną, kulturalną, polityczną, czy też przynależność do różnych organizacji w danym kraju. Osoby, które są polskim rezydentem podatkowym, rozliczają w kraju wszystkie dochody, zarówno osiągane w Polsce, jak i za granicą. Istnieją specjalne umowy międzynarodowe, które określają dokładnie metody rozliczenia osób pracujących w innym kraju.

Umowy międzynarodowe mówią o unikaniu płacenia podwójnego opodatkowania w dwóch krajach. W ten sposób jeżeli zapłacimy podatek, przykładowo w Norwegii, wówczas nie będziemy musieli opłacić go w Polsce, lub też jego kwota pomniejszy nasze zobowiązania podatkowe w kraju. Należy pamiętać o zasadach określenia, kim jest rezydent podatkowy, dodatkowo stosowana jest także ulga abolicyjna, ze względu na duże dysproporcje kwoty podatku w zależności od stosowanych metod. 1 stycznia 2021 roku ustawodawca ograniczył kwotę, którą można odliczyć, jest to obecnie 1360 zł.

Osoby pracujące za granicą muszą zatem dowiedzieć się, czym jest praca za granicą a rezydencja podatkowa. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w którym kraju należy opłacić podatki. Możemy uniknąć dzięki temu problemów z fiskusem. Obecnie wiele osób, które pracują za granicą, korzysta z pomocy biur rachunkowych, które mogą profesjonalnie obliczyć podatki, jak również udzielić wielu fachowych rad.