Alergie środowiskowe – objawy/leczenie

Alergie środowiskowe są dolegliwością, z którą w dzisiejszych czasach muszą mierzyć się nie tylko ludzie, ale również futrzani domownicy tacy jak psy i koty. Jest to o tyle skomplikowane, że nasz pupil nie powie nam, że coś go męczy — musimy sami dokonywać obserwacji i jeśli zauważymy niepokojące symptomy, po naszej stronie leży odpowiedzialność, aby niezwłocznie udać się do kliniki weterynaryjnej i oddać w ręce specjalistów.

Alergie u zwierząt

Alergia jest to nic innego jak nadwrażliwa reakcja organizmu na występujące w środowisku substancje, które w przypadku takiej nieprawidłowej reakcji, uznajemy za alergeny. Podczas takiej reakcji zwierzęcy organizm wytwarza przeciwciała klasy IgE oraz pobudza limfocytu, w wyniku czego, otrzymujemy reakcję zapalną odpowiedzialną za wystąpienie objawów alergii.

Tak naprawdę to każde zwierzę może zetknąć się z nieprzyjemną dolegliwością, jaką jest alergia środowiskowa. Oczywiście istnieją rasy, które są na nią bardziej narażone. Warto wspomnieć, że przewlekłe reakcje alergiczne są męczące zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Niestety powodują one obniżenie jakości codziennego funkcjonowania, w związku z czym nie powinniśmy ich ignorować, tylko koniecznie udać się do weterynarza i kliniki, w której przyjmuje, ponieważ będzie on w stanie przeprowadzić diagnostykę. Jak i wśród ludzi wyróżniamy różne rodzaje alergii.

Rodzaje alergii

Alergie skórne to między innymi atopowe zapalenie skóry, które może pojawiać się sezonowo lub dolegać przez cały rok, wszystko zależy od tego, czy jest ona wywoływana przez pyłki, pleśń, łupież, kurz i roztocza, czy też może przez ugryzienia pcheł i innych owadów. Mogą to jednak być zamieszane również inne elementy występujące w środowisku, więc diagnoza nie jest prosta.

Jeśli chodzi o alergie oddechowe, często dotykają one koty, które cierpią na kocią astmę i są bardzo wrażliwe na alergeny wirujące w powietrzu. Natomiast alergie pokarmowe to często alergie na białko mięsne, nabiał, jajka, ale również inne pokarmy. Jeśli zaczynamy zauważać u naszego zwierzęcia niepokojące objawy takie jak wysypka, wspomniana astma, łzawienie z oczu i kichanie, świąd (zauważamy, że nasz pupil nadmiernie się drapie) czy też objawy związane z nieprawidłowo funkcjonującym przewodem pokarmowym takie jak wymioty, czy biegunka, zdecydowanie niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii, który będzie w stanie wykonać odpowiednie badania.

Zaufana i wyspecjalizowana klinika weterynaryjna Toruń będzie musiała dokonać analizy objawów i tego, jak wygląda codzienność pupila. Dokona badania skóry i będzie w stanie wykluczyć inne przyczyny zapalenie. Następnie, być może niezbędne okażą się dodatkowe badania, takie jak krew, dokładniejsze badanie skóry, a nawet testy alergiczne.

Po diagnostyce nasz sprawdzony weterynarz, będzie w stanie dobrać odpowiednią terapię, indywidualnie dobraną przez weterynarza na podstawie podejrzewanej alergii, ale i ogólnego stanu naszego pupila. Może to być terapia, która skupi się na unikaniu alergenów (na tyle, o ile jest to możliwe), przepisaniu odpowiednich leków lub najnowszej generacji terapii, która polega na blokowaniu cząsteczek w organizmie, które są odpowiedzialne za wywoływanie świądu. Jedno jest pewne — w przypadku alergii psa lub alergii kota, wizyta w klinice weterynaryjnej jest niezbędna i pomoże naszemu pupilowi zachować zdrowie na dłużej.