Branża psychologiczna od kilku lat rozwija się coraz prężniej. Skutek? Praktycznie w każdym większym miejsce spotkać możemy całkiem pokaźne grono specjalistów. Jak w tym swoistym bogactwie wybrać tego właściwego, który pomoże skutecznie rozwikłać nasze problemy i poznać samego siebie?
Po pierwsze – kwalifikacje
Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiemy, że absolutną podstawą jest zweryfikowanie kwalifikacji psychologa. Nie chodzi tu jedynie o dyplom ukończenia odpowiednich studiów, ale również o zdobyte certyfikaty. Uważajmy wśród nich na te, które odnoszą się do nowatorskich rozwiązań terapeutycznych pozbawionych naukowych dowodów efektywności. Coraz więcej bowiem oszustów i tego typu kwiatków. Jednak kwalifikacje to nie jedyny wyznacznik. Co z tego, że psycholog obwiesza całą ścianę dyplomami i certyfikatami, skoro nie potrafi poradzić sobie z rozmową z pacjentem? Tak, rozmową! Same słuchanie to bowiem za mało – trzeba wnieść coś do konwersacji, uzbroić ją w narzędzia, które pomogą pacjentowi zrozumieć i zarządzać procesami psychicznymi.
Nie bój się pytać!
Pomocne w ocenie psychologa jest zadawanie mu pytań. Nie wstydźmy się – przecież chodzi tu o nasze zdrowie, bezpieczeństwo, samopoczucie i pragnienie dobrego zainwestowanie pieniędzy. Pytania powinny dotyczyć zarówno wspomnianych już kwalifikacji, jak i zagadnień związanych z praktykowanymi metodami i zabiegami. Jest to ważne, ponieważ wiele z nich zamiast pomóc, może zaszkodzić.
Nie zapomnijmy dowiedzieć się czegoś więcej o sposób przeprowadzenia terapii. Uzyskane tu odpowiedzi mogą rzucić wiele światła na postać psychologa. Na co zwracać więc uwagę? Przede wszystkim organizację, czyli ocenę, plan leczenia, cele i środki do ich osiągnięcia. Pacjent powinien też wiedzieć czym i z jakiego powodu zajmuje się specjalista.
Współpraca zgodnie z planem pozwoli lepiej zaobserwować stopniowo zachodzącą poprawę. Rozumiemy ją jako zmniejszenie wpływu zaburzenia na codzienne funkcjonowanie i polepszenie samopoczucia. Takie efekty na pewno osiągniesz z Centrum Psychoterapeutycznym Ewy Krasuskiej-Błachnio. To bowiem doświadczony i rzetelny psycholog. Siedlce też mogą pochwalić się więc bardzo dobrymi specjalistami, którzy pomogli już licznej grupie pacjentów. A wszystko dzięki wiedzy, praktyce i wspomianym wcześniej cechom niezbędnym do wykonywania tego specyficznego zawodu.