Echo serca – jak się przygotować do badania?

Echokardiogram (echo serca) to powszechny test, który tworzy obrazy serca wykorzystując fale dźwiękowe. Pozwala zobaczyć pracę serca i pomóc w identyfikacji ewentualnej jego choroby. W zależności od tego, jakich informacji potrzebuje lekarz, można mieć jeden z kilku rodzajów echokardiogramów.

Po co robi się echo serca?

Echokardiogram wykonywany jest najczęściej, aby:

  • sprawdzić, czy nie ma problemów z zastawkami lub komorami serca,
  • sprawdzić, czy duszność lub ból w klatce piersiowej wynikają z problemów z sercem,
  • wykryć wrodzone wady serca jeszcze przed urodzeniem (echokardiogram płodu).

Każde badanie echokardiograficzne wymaga innego przygotowania. Najczęstszym badaniem echa jest echokardiogram przezklatkowy. To standardowy, nieinwazyjny zabieg, niewymagający specjalnego przygotowania. W dniu poprzedzającym badanie z reguły można jeść, pić i przyjmować leki.

Jeśli lekarz zaleci echo serca metodą przezprzełykową, do gardła pacjenta zostanie wprowadzony specjalny przetwornik. Pomoże to uzyskać wyraźniejszy obraz. W dzień wykonywania echokardiogramu przezprzełykowego pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia, aby zapobiec wymiotom. W tego rodzaju badaniu stosuje się łagodny środek uspokajający, aby złagodzić dyskomfort. Dlatego osoba poddająca się badaniu powinna zgłosić się na badanie z inną osobą mogącą odwieźć pacjenta do domu.

Echo serca – jak przebiega badanie?

W tradycyjnym badaniu przezklatkowym procedura wygląda następująco:

  1. osoba wykonująca badanie nakleja specjalne naklejki (elektrody) na klatce piersiowej pacjenta,
  2. technik/lekarz rozprowadza żel na urządzeniu (przetworniku),
  3. głowica sonografu jest mocno dociskana do skóry na klatce piersiowej pacjenta, kierując wiązkę ultradźwiękową przez klatkę piersiową do serca,
  4. przetwornik rejestruje echo fali dźwiękowej z serca,
  5. komputer przetwarza echo na ruchome obrazy na monitorze,
  6. Lekarz kardiolog interpretuje wynik badania.

Jeśli płuca lub żebra blokują widok, pacjent może potrzebować niewielkiej ilości środka wzmacniającego wstrzykniętego dożylnie. Środek wzmacniający, który jest ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany, sprawi, że struktury serca będą wyraźniej widoczne na monitorze. Ważne: podczas badania należy leżeć nieruchomo.

Jeśli badaniu poddawane jest małe dziecko, bez względu na rodzaj badania, czasami stosuje się lekkie środki uspokajające. Przed badaniem warto więc wytłumaczyć dziecku na czym ono polega i czego dziecko może się spodziewać. Należy poinformować o wszystkim z wyprzedzeniem, aby nie było zaskoczone wizytą w szpitalu, który zwykle źle się kojarzy. Rodzic może być obecny przy dziecku podczas badania.

Echo serca – jak przygotować się do badania?

W większości przypadków, w dniu badania można pić i jeść jak zwykle (za wyjątkiem wspomnianego echokardiogramu przezprzełykowego). Należy przyjąć wszystkie leki o zwykłej porze, zgodnie z zaleceniami lekarza. W wyjątkowych przypadkach lekarz może poprosić pacjenta o zaprzestanie przyjmowania leków nasercowych w dniu testu. Nie należy przerywać przyjmowania jakichkolwiek leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Czy echo serca wymaga specjalnego ubrania?

W tej kwestii nie ma ograniczeń. Być może przed badaniem pacjent otrzyma specjalną koszulę, w którą należy się przebrać.

Echo serca a cukrzyca

Jeśli pacjent jest zależny od insuliny, należy zapytać lekarza jaką jej ilość pacjent powinien przyjąć w dniu badania. Zdarza się, że lekarz zaleca inną dawkę niż zazwyczaj. Podobnie jest z lekami kontrolującymi poziom cukru we krwi.

Jeśli posiadasz glukometr, zabierz go ze sobą, aby sprawdzić poziom cukru we krwi przed i po badaniu. Jeśli uważasz, że masz niski poziom cukru we krwi, poinformuj o tym personel laboratorium. Zaplanuj lekki posiłek po badaniu.

Czy badanie testujące echo serca wpływa na samopoczucie?

Podczas testu nie powinno się odczuwać większego dyskomfortu. Właściwie odczucia fizyczne powinny ograniczyć się do chłodu żelu na skórze i lekkiego nacisku przetwornika na klatkę piersiową. Test zajmuje około 40 minut. Po teście można się ubrać i wrócić do codziennych zajęć.

Interesuje Cię echo serca lub inne badania, które możesz wykonać w centrum kardiologii? Odwiedź fanpage https://www.facebook.com/CentrumKardiologii i dowiedz się więcej!