Kiedy chcemy wyremontować nasza kuchnię lub też łazienkę, ważnym punktem będzie wymiana płytek.
Aby właściwie je ułożyć, trzeba będzie wybrać do nich odpowiedni klej, dzięki któremu będą trzymały się ściany przez wiele lat. Wybór niewłaściwego kleju do podłoża może prowadzić do niepożądanych konsekwencji, w tym pękania lub odklejania się płytek. Niezależnie od tego, czy układasz płytki na płytach podkładowych, wylewce cementowej, czy też na położonych wcześniej płytkach, należy wybrać odpowiednie spoiwo. Na podłodze warto zastosować klej, który po zaschnięciu będzie lekko sprężysty i pływający. Płytki na podłodze, zawsze będą narażone na różnego rodzaju obciążenia, dlatego też należy używać nieco innego kleju niż w przypadku ścian. Rodzaj i rozmiar płytek również odgrywa znaczącą rolę w określaniu rodzaju użytego kleju i zaprawy.
Gotowe kleje mogą być odpowiednie do porowatych płytek ceramicznych, ale w przypadku porcelany zalecany byłby klej cementowy o dużej zawartości modyfikowanych polimerów.
Gotowe kleje nie nadają się również do układania płytek podłogowych ani do płytek o dużych rozmiarach. W przypadku jasnego lub przeświecającego kamienia naturalnego zaleca się szybkowiążące i schnące białe kleje cementowe w celu zminimalizowania potencjalnego ryzyka zaplamienia. Klej wylewany może być również odpowiedni do układania płytek podłogowych z płytek wielkoformatowych. Bardzo elastyczny klej, jest szczególnie odpowiedni do ogrzewania podłogowego, ponieważ jest odporny na zmiany temperatury. Czasami potrzeba nieco większej elastyczności podczas układania płytek na specjalistycznych podłożach, takich jak deski podłogowe, lub płyty wiórowe. Kleje mogą być także dźwiękoszczelne, co będzie dobrym pomysłem na podłogę na piętrze. Jeżeli wykonujemy remont a dotychczas denerwował nas odgłos kroków na stropie, wówczas należy wykorzysta kleje, które będą niwelowały hałasy. Skuteczną i sprawdzoną zaprawą do układania płytek jest cekol T-60-a.