Skaner ultradźwiękowy składa się z wielu elementów, w tym sondy przetwornika, jednostki centralnej, monitora, klawiatury z panelem sterującym, urządzeń pamięci dyskowej, drukarki.
Oczywiście w zależności od zastosowań USG może posiadać wiele dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Najistotniejszym elementem jest sonda, która zarówno wytwarza fale dźwiękowe używane w ultradźwiękach, jak i odbiera ich echo. Czyni to wykorzystując zjawisko zwane efektem piezoelektrycznym, efekt ten, po raz pierwszy odkryty w 1880 roku przez Pierre’a i Jacques’a Curie, powoduje, że kryształy kwarcu zawarte w sondzie ultradźwiękowej gwałtownie wibrują i wysyłają fale dźwiękowe. Są mechanicznymi falami ciśnienia, i działają kiedy jest do nich doprowadzany prąd elektryczny. Ten sam efekt powoduje również, że kryształy wydzielają wyładowania elektryczne, gdy odbite fale dźwiękowe z badania ultradźwiękowego powracają do nich. W ten sposób kryształy kwarcu w sondzie ultradźwiękowej mogą zarówno wysyłać, jak i odbierać fale ultradźwiękowe. Sondy wykorzystują materiał pochłaniający dźwięk, aby nie odbijały echa dźwięku, a także wykorzystują soczewki akustyczne do skupiania i kierowania fal dźwiękowych.
Osoba obsługująca USG nakłada żel do ultrasonografii na bazie oleju mineralnego na skórę pacjenta przed wykonaniem USG.
Fale ultradźwiękowe nie przemieszczają się dobrze w powietrzu, a żel umożliwia przekazywanie fal dźwiękowych z sondy bezpośrednio do skóry pacjenta. Sondy liniowe wytwarzają wysokie częstotliwości i generują obrazy o wysokiej rozdzielczości, ale nie wnikają głęboko w ciało. Sondy stosowane na brzuchu wnikają głębiej i mają szerszy ślad do wychwytywania większych struktur. Sonda fazowa lub sondy sercowe mają małe pole, które może przenosić między żebrami, a tym samym unikać ucisku na żebra. Firmy medyczne które chcą zaopatrzyć się w tego rodzaju urządzenia mogą sprawdzić ofertę ms-medical.pl. Znajdziemy tam wiele nowoczesnych urządzeń, które znajdą zastosowanie przykładowo w prywatnych gabinetach lekarskich.