Czeka Cię spirometria? Jeszcze nigdy nie miałeś wykonywanego badania i nie wiesz, jak się do niego przygotować? Nasz tekst dostarczy Ci kilku przydatnych wskazówek, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!
Czym jest spirometria?
Przede wszystkim zacznijmy od podstaw, a więc od określenia, czym właściwie jest spirometria.
Co skrywa się pod jej pojęciem? To nic innego jak badanie diagnostyczne, które pozwala na ocenę czynności płuc. W czasie jego trwania oceniana jest objętość powietrza wydychanego oraz wdychanego do płuc. Samo badanie jest bardzo proste, co oznacza, że nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Spirometria jest badanie bezinwazyjnym i bezbolesnym, które trwa około dziesięciu minut i polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Najczęściej spirometria zalecana jest osobom, u których występuje podejrzenie schorzeń układu oddechowego, w tym na przykład astmy, czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jednak bardzo często spirometria zalecana jest także osobom, którym dokucza uporczywy kaszel z dużą ilością wydzieliny, duszności, czy świszczący oddech. Badanie może być także zalecane osobom, u których powracają infekcje dróg oddechowych.
Jak przygotować się do spirometrii?
Choć badanie jest proste, to wymaga od nas pewnych przygotowań. O czym dokładnie mowa? Jak należy przygotować się do tego badania? Na pewno na minimum cztery godziny (a najlepiej na dwadzieścia cztery godziny) przed badanie nie powinno się palić papierosów ani też spożywać alkoholu. Na dwie godziny przed badanie należy zrezygnować ze spożywania obfitych posiłków. Warto także postawić na wygodne ubranie, które nie będzie krępować ruchu w zakresie klatki piersiowej i brzucha. Do tego należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, zwłaszcza przed samym badaniem. Konieczne może być także odstawienie przed spirometrią niektórych leków na astmę, więc w takich przypadkach warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub po prostu dopytać przy rejestracji na termin badania – https://urolog-warszawa.pl/.