Basen w naszym ogrodzie stanowi nie tylko ogromną wartość wizualną, ale również jest miejscem wielu atrakcji oraz pozwala na schłodzenie się i relaks w upalne lipcowe dni. Nie zapominajmy, że pływanie poprawia również naszą kondycję i sylwetkę. Możemy stwierdzić, że same plusy wynikają z tej formy inwestycji. Natomiast, żeby to uzyskać i podtrzymać wymagana jest dbałość o czystość naszego basenu i wody w nim zawartej. Poniżej kilka przydatnych uwag odnośnie konserwacji naszego wodnego zbiornika.
FILTRACJA WODY
Zastanawialiście się kiedykolwiek, w jaki sposób przebiega proces filtracji w basenie? Jest to bardzo ważny punkt, szczególnie, jeśli zdecydujemy się na basen stacjonarny w naszym ogrodzie. Spróbujmy to sprecyzować w jasny sposób, nie omijając przy okazji żadnego z etapów. Proces filtracji rozpoczyna się przez kratki filtracyjne umieszczone na równi z powierzchnią basenu. Woda trafia do tzw. skimmerów, które pełnią funkcję wstępnych sit zatrzymujących zanieczyszczenia w postaci włosów lub liści. Następnie woda trafia do filtrów piaskowych, które odpowiadają za wychwytywanie drobnych zanieczyszczeń. Ważne jest, aby co kilka dni przeprowadzać płukanie naszych filtrów piaskowych. Pamiętajmy, że podczas płukania z basenu usuwane jest od 0,5 do 1,5 m3 wody i należy niezwłocznie ten ubytek uzupełnić po zakończonym procesie czyszczenia filtrów.
CZYSZCZENIE BASENU
Okazuje się, ze nie wszystkie zanieczyszczenia jesteśmy w stanie usunąć wykorzystując nasze filtry. Często spore ilości pyłów i śmieci pozostają na dnie basenu. W tym celu należy przeprowadzić czyszczenia basenu, specjalnym odkurzaczem przeznaczonym do tego typu operacji. Odkurzacz jest wpinany do instalacji filtrującej i wykorzystuje jej pompę. Przeważnie do odkurzacza dołączony jest wąż montowany w ścianie basenu lub w obudowie skimmera. Na rynku dostępne są również odkurzacze niezależne, które dodatkowo mogą być zdalnie sterowane, jak np. produkty firmy folklor: https://www.folkpool.pl/pl/firma/odkurzacze-i-akcesoria-do-czyszczenia-basenu,709.htm.
UZDATNIANIE WODY
Oprócz odpowiedniego czyszczenia basenu istotne jest również przeprowadzenie procesu uzdatniania wody, w skład, którego wchodzą: dezynfekcja, koagulacja i uzyskanie odpowiedniego odczynu pH wody w zbiorniku. Przeważnie do uzdatniania wykorzystuje się związki chloru, które można zakupić w formie tabletek lub granulatów. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup specjalnego urządzenia do elektrolizy soli kuchennej w wyniku, czego wytarza się chlor. W dłuższej perspektywie jest to tańsze rozwiązanie w porównaniu z zakupem drogich preparatów, natomiast należy się nastawić na wysoką cenę samego urządzenia do elektrolizy.
Najlepsza metodą, ale i najdroższą jest zakup generatorów ozonowania i uzdatnianie wody za pomocą ozonu. Po wyczyszczeniu basenu, przeprowadzamy proces koagulacji za pomocą dedykowanych preparatów, która zapobiega mętnieniu łącząc drobne zanieczyszczenia w większe cząstki, które kolejno usuwane są przez filtry. Należy pamiętać, aby prowadzić stałą cyrkulację wody w basenie, co zapobiega tworzeniu się glonów, a w konsekwencji również rozwoju grzybów i bakterii. Istotne jest również utrzymywanie odczynu wody lekko zasadowego. Zapobiega to wytrącaniu się wapnia, który kolejno może osiadać na powierzchniach konstrukcji basenu. Z kolei, jeśli pH jest zbyt kwaśne, oprócz podrażnień oczu i skóry może ono prowadzić do szybszego korodowania instalacji.
Koniecznie sprawdź ofertę firmy Folkpool: https://www.folkpool.pl