Jest takie urządzenie, które tworzy leczniczą mgiełkę, dzięki której pacjent może swobodnie oddychać. Jego dość kosmiczna nazwa na pewno nie powinna być kojarzona w negatywny sposób. To urządzenie to nic innego jak nebulizator. Dzięki niemu nawet najmłodsi pacjenci, którzy nie radzą sobie z obsługą zwykłego inhalatora, mogą swobodnie przyjmować lek przez specjalną maskę.
Skoro już przypomnieliśmy sobie o nebulizatorze, warto tu również wspomnieć o innym ważnym pojęciu, które idealnie oddaje sens całej tej historii, a ponieważ jest pojęciem węższym, tym bardziej zasługuje na uwagę. Jak zapewne się domyślasz chodzi tutaj o nebulizację.
Nebulizacja to zabieg medyczny polegający na podawaniu leków wziewnych prosto do dróg oddechowych. Lek w postaci płynnej trafia do urządzenia, które zamienia go w aerozol. Drobne cząsteczki leku łatwiej dostają się do zmienionych chorobowo miejsc i szybko się wchłaniają, dzięki czemu pacjent odzyskuje władzę nad oddechem.
Leczenie inhalacyjne
Zarówno inhalator, jak i nebulizator służą do przeprowadzania zabiegów leczniczych na różne dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Z tą różnicą, że pierwszy dostarcza małych ilości tlenu i jest skierowany raczej do starszych pacjentów, którzy wiedzą jak synchronizować oddech z urządzeniem i dawką leku na daną chwilę. Drugi natomiast mogą bez przeszkód używać dzieci w każdym wieku.
Czym charakteryzuje się zatem ta forma dostarczania leku lub innej substancji o charakterze leczniczym do drug oddechowych? Przede wszystkim tym, że sposób aplikacji leku w postaci aerozolu znacznie przyspiesza jego działanie, dzięki czemu pacjent może szybciej odetchnąć od uporczywych dolegliwości.
Ponadto nebulizacja to zabieg jak najbardziej bezbolesny i nieinwazyjny. Nie narusza struktury narządów wewnętrznych, dlatego, tak jak już wcześniej wspomniano, jest całkowicie bezpieczny dla każdego pacjenta – bez względu na wiek.
Jakich chorób dotyczy taka forma zabiegu medycznego?
Nebulizację można stosować zarówno w przypadku choroby, jak i dla samej profilaktyki. U starszych pacjentów zaleca się stosowanie ustnika, natomiast w przypadku dzieci idealnie sprawdzi się dobrze dopasowana maska. I tu należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jeżeli maseczka będzie, chodź trochę odstawać z którejś strony, może to doprowadzić do znacznej utraty leku – ulotni się on najzwyczajniej przez otwory w źle dopasowanej masce.
Wracając do nebulizacji, to wykonuje się ją między innymi w przypadku:
-
różnych chorób alergicznych,
-
astmy,
-
zapalenia płuc,
-
zapalenia oskrzeli,
-
mukowiscydozy,
-
infekcji dróg oddechowych,
-
przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
Co niezwykle ważne, jeżeli chodzi o nebulizatory, wyróżnia się kilka rodzajów tych urządzeń. Są to między innymi nebulizatory membranowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Każdy z nich wytwarza mgiełkę, która przynosi ulgę pacjentom. Jednak decydując się na kupno odpowiedniego urządzenia dla siebie lub swojego dziecka, wybierajmy mądrze. Pamiętając oczywiście o zachowaniu wszystkich zasad higieny i o stosowaniu się do zaleceń umieszczonych w instrukcji obsługi danego urządzenia.