Domowe sauny stają się coraz bardziej popularne, nowocześniejsze i przystępniejsze w montażu. Przyjrzyjmy się kluczowemu elementowi każdej sauny, którym jest piec i porównajmy dostępne na rynku rodzaje i rozwiązania.
Który rodzaj pieca najlepszy?
To jaki piec wybierzemy zależy przede wszystkim od rodzaju sauny oraz jej wielkości. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje pieców:
Piec elektryczny
Stosowany w saunach suchych, mokrych oraz parowo-ziołowych. Piec podłączony jest do instalacji elektrycznej, a jego działanie opiera się na podgrzewaniu kamieni umieszczonych nad grzałkami. Dzięki podłączeniu do pieca specjalnego generatora pary możliwe jest przekształcenie tradycyjnej sauny w saunę parową. Dodatkowo nowoczesne piece elektryczne posiadają zbiorniki na zioła i olejki zapachowe, a wybór konkretnego programu odbywa się za pomocą sterownika.
Piec opalany drewnem
Najczęściej skierowany do osób lubiących tradycyjną saunę fińską. Niektóre piecie opalane drewnem posiadają także zbiornik na wodę, dzięki której może zostać wytworzona para. Minusem takiego pieca jest konieczność zachowania odległości minimum 50 cm od ścian i ławeczek wewnątrz sauny oraz mniejsze możliwości tworzenia pary w stosunku do nowoczesnych pieców elektrycznych.
Piec na podczerwień
Nowoczesne rozwiązanie polegające na umieszczeniu promienników podczerwieni w kabinie sauny. W przeciwieństwie do sauny fińskiej, gdzie ciepło rozprowadzane jest poprzez ogrzane powietrze – w saunach typu infrared ogrzewanie może pochodzić z różnych kierunków w zależności od lokalizacji promienników. Dodatkowo sauna infrared zdecydowanie szybciej się nagrzewa i panują w niej niższe temperatury – dla porównania w saunie fińskiej jest to od 60 do 90 stopni, a w przypadku wykorzystania pieców na podczerwień od 30 do 50 stopni. Ponadto fale wnikają wgłąb skóry do głębokości nawet 4 cm, przez to zaczynamy pocić się szybciej niż w saunie fińskiej. Zastosowanie pieców na podczerwień umożliwia korzystanie z sauny o wiele dłużej ze względu na bardziej komfortowe warunki.
Jak dobrać moc pieca?
Moc pieca obliczamy na podstawie kubatury sauny. Przyjmuje się, że optymalna moc jaka przypada na ogrzanie 1m sześciennego wynosi ok. 1kW. Dodatkowo do każdej powierzchni nieizolowanej (czyli drzwi, kamiennej ściany) należy doliczyć 1kW mocy na ok. 1m kwadratowy powierzchni.
Jakie i ile kamieni do pieca?
Do saun używa się specjalnych kamieni (z ceramiki lub często z diabazu), które umieszczone są w pojemniku w górnej części pieca i przykrywają całą powierzchnię grzałek. Zadaniem kamieni jest gromadzenie ciepła oraz tworzenie pary po polaniu ich wodą. Należy dbać o ich czystość, a pęknięte sztuki niezwłocznie wymieniać na nowe – skruszone fragmenty mogą zatykać grzałki powodując tym samym zmniejszenie efektywności grzania, a nawet awarię pieca. Średnica kamieni powinna wynosić od 5 do ok. 20 cm.
Sterownik do domowej sauny
Decydując się na zakup sauny warto wybrać opcję z elektronicznym sterownikiem, dzięki któremu można bezpiecznie i wygodnie ustawiać takie parametry jak:
- temperatura powietrza
- poziom wilgotności
- sterowanie generatorem pary
- czas trwania sesji (z wbudowanym alarmem)
- wybór programu zapachowego
- opcja automatycznego wietrzenia
Więcej informacji o wyborze odpowiedniego pieca do domowej sauny uzyskasz na stronie saunahome.pl