W przypadku dachu bardzo ważna jest jego szczelność, ponieważ nawet niewielkie pęknięcia, dziurki czy też niedoskonałości w pokryciu dachowym mogą doprowadzić do tego, że woda będzie wynikała do środka budynku.
W takim przypadku należy szybko reagować, i usuwać wszystkie nieprawidłowości, ponieważ małe pęknięcie może z czasem się powiększać i stanowić jeszcze większy problem. Niewielkie otwory czy pęknięcia mogą pojawiać się w wyniku gradobicia, ale także należy sprawdzać dach na wiosnę, ponieważ w zimie przy nawet niewielkich amplitudach temperatury woda może zamarzać, następnie topić się, wówczas w konstrukcja dachu może zostać nadszarpnięta. W przypadku kiedy uszkodzenia są niewielkie, nie musimy zdejmować całego pokrycia dachowego, i możemy dokonać napraw na danym kawałku dachu. W przypadku dachu wykonanego z papy, ściągamy wierzchnią warstwę, a następnie możemy naklejać na ciepło lub na zimno odpowiednie elementy naprawcze.
Oczywiście warto pamiętać, aby dach odpowiednio na koniec zabezpieczać, a mogą do tego służyć różnego rodzaju odporne na wodę preparaty, które będziemy rozprowadzać po całej powierzchni dachu.
Po zaschnięciu stworzą one trwałą ochronę naszego dachu, a tego rodzaju warstwa może chronić nasz dach przez kilka kolejnych lat. Z całą pewnością warto raz na jakiś czas sprawdzać jak prowadzić przegląd dachu, szczególnie będzie to ważne wiosną, czy też po różnego rodzaju silnych opadach atmosferycznych. Trzeba również pamiętać, że na szczelność naszego dachu może wpływać także światło słoneczne, nasz dach może się mocno rozgrzewać, dlatego też należy pamiętać, aby podczas malowania wybierać raczej jasne kolory. Uszczelnianie dachu możemy zamówić u firmy pod linkiem www.proof-tech.com/uszczelnianie/. W przypadku dachów blaszanych powinniśmy poszukiwać pierwszych oznak rdzy, wówczas możemy usuwać ją za pomocą specjalnego preparatu, lub jeżeli uszkodzenie jest duże, należy wyciąć odpowiedni kawałek blachy, i zastąpić ją nową. Naturalnie po dokonaniu niezbędnych napraw należy nałożyć na pokrycie dachowe specjalną warstwę preparatu ochronnego.