Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego raz w roku powinniśmy wykonywać badania okulistyczne. By dokładniej ocenić kondycję twoich oczu, lekarz może sięgnąć po krople z atropiną. Jest to substancja, która poraża akomodację oka, co poprawia widoczność jego wewnętrznych tkanek. Badanie okulistyczne z zastosowaniem atropiny trwa około 20-40 minut.
Atropina rozkurcza zwieracz źrenicy oraz mięsień rzęskowy. Dzięki temu okulista może lepiej przyjrzeć się siatkówce oraz dnu oka w celu wykrycia objawów chorób. Substancja ułatwia również zbadanie refrakcji oka, czyli określenie wady wzroku. Wiadomo, że im dokładniejsza diagnoza, tym łatwiej dobrać skuteczną metodę leczenia czy odpowiednie szkła korekcyjne.
Jak przebiega badanie z zastosowaniem atropiny?
Na początku wizyty okulista umieszcza jedną lub dwie krople atropiny w każdym worku spojówkowym. Tuż po aplikacji możesz odczuwać łagodne pieczenie, jest ono jednak krótkotrwałe i przemija w ciągu kilku chwil. Po podaniu kropli będziesz musiał poczekać około 15 minut, zanim lekarz rozpocznie badanie okulistyczne. Przyjrzy się przede wszystkim dnu oka – za pomocą wziernika bezpośredniego, pośredniego lub funduskamery. – Badanie to jest zalecane u osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, miażdżyca, a także po przebytym udarze mózgu – wyjaśnia ekspert z Gabinetów Pawlik w Poznaniu.
Jak długo działają krople z atropiną?
Krople, stosowane do rozszerzania źrenic oczu, działają zwykle od 4 do 24 godzin. Wszystko zależy od stężenia i konkretnego pacjenta. Efekty utrzymują się dłużej np. u osób o jasnych oczach. Silniejsze krople stosuje się u dzieci, dlatego ich źrenice mogą pozostawać rozszerzone nawet ponad dobę.
Pamiętaj, że atropina powoduje nieostre widzenie i nadwrażliwość na światło. Dlatego na badanie okulistyczne warto udać się z osobą towarzyszącą i zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Po zastosowaniu kropli nie można prowadzić pojazdów mechanicznych. Jeśli pracujesz z elektronarzędziami lub maszynami lepiej poczekaj, aż działania niepożądane całkowicie ustąpią. Warto zaznaczyć również, że atropina może podrażniać oczy, jeśli stosujesz soczewki kontaktowe. Wchłaniają one bowiem konserwant zawarty w kroplach. Dlatego przed badaniem okulistycznym lepiej wyjąć szkła. Atropina niekiedy wywołuje także reakcje alergiczne. Do najpopularniejszych objawów należą suchość w ustach, zaczerwieniona twarz, przyspieszony puls oraz gorączka.