Wszystko co należy wiedzieć o skutecznym nawożeniu trawnika

Trawnik to powiązane ze sobą systemem korzeniowym trawy pospolite, rosnące od spodu. Wykorzystywany jest głównie w celach ozdobnych np. w parkach, ogrodach miejskich, prywatnych posesjach.

Wszystko co należy wiedzieć o skutecznym nawożeniu trawnika.

Spełnia również rolę rekreacyjną w centrach miast czy na boiskach sportowych. Powinien być systematycznie strzyżony (koszony) aby uzyskać jednorodność i uniknąć tworzenia się kwiatostanów. Założenie trawnika jest nieskomplikowane i szybkie, jednak sporo pracy i czasu wymaga utrzymanie go w stanie idealnym czy zadowalającym.

Trawniki to nie podlegające ochronie główne elementy zielonych terenów miasta, którymi należy zajmować się z pewnym zaangażowaniem.

Oczywiście zadbane trawniki cieszą oczy i zachęcają do odpoczynku, ale należy wspomnieć o mniej przyjemnym aspekcie, czyli koszeniu. Z punktu widzenia ochrony przyrody utrzymywanie idealnego trawnika nie jest korzystne, gdyż naturalna roślinność stanowi podstawę egzystencji niektórych gatunków świata zwierzęcego. Obecnie używane kosiarki wykonują swoją pracę perfekcyjnie, koszą wszystko, przy okazji niszcząc wiele owadów, larw czy np. ślimaków. Często i krótko koszona trawa nie wydaje nasion stanowiących pożywienie dla ptaków.

Trawnik zadbany, koszony, jest po prostu ładnym terenem zielonym.

Nie koszony to zwyczajna łąka, która dla świata przyrody jest bardziej wartościowa.

Obecnie np. w  przydomowych ogrodach trawniki są ozdobą i robimy wiele,  aby wyglądały jak najefektywniej.

Elegancki trawnik jest jednolity, gładki, żywo-zielony. Prawidłowo nawożona darń jest zwarta i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby osiągnąć taki efekt należy zasiać odpowiednią mieszankę traw i strzyc na wysokości 2-4 cm. Skoszoną trawę zbieramy.

Posiadanie efektownego trawnika  wymaga także równego, żyznego i wilgotnego podłoża. Oczywistym jest, że w razie potrzeby należy go podlewać, zasilać nawozami a czasem również napowietrzyć.

Koszenie trawnika jako zabieg pielęgnacyjny jest w gruncie  rzeczy prostą czynnością fizyczną, ale ma ogromne znaczenie dla jego kondycji. Częstość i jakość koszenia wpływa elementarnie na wygląd i funkcjonalność trawnika. Źle utrzymany cechuje się słabszym systemem korzeniowym, co od razu widać po roślinach. Są słabsze, gorzej się krzewią, powstają wolne (nieestetyczne), puste miejsca. Przy niskim koszeniu (bez dodatkowych zabiegów) zwiększa się parowanie wody i następuje jej niedobór, co powoduje, że trawa schnie i żółknie. Zdarza się, że skosimy tak dokładnie i krótko, że trawnik uschnie i w ogóle nie wymaga koszenia przez dłuższy czas.

Wpływ na wygląd trawy ma również przycinanie jej w niewłaściwym czasie (zbyt późno jesienią lub zbyt wcześnie wiosną) co zaburza okres potrzebny do regeneracji.

Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem w utrzymaniu pięknego trawnika jest prawidłowe nawożenie. Dzięki temu uzyskamy gęstą murawę o odpowiednim zabarwieniu.

Inaczej ujmując – perfekcyjny wygląd trawnika wymaga “dokarmiania”, uzupełniania substancji odżywczych znajdujących się w glebie.

Podstawowe kwestie przy nawożeniu to

-kiedy

-czym?

Nawozimy 3 razy w roku

– przełom marca i kwietnia, najlepiej po pierwszym koszeniu,to tzw. wiosenne nawożenie

– w czerwcu

– nie później niż w połowie sierpnia.

Późniejsze stosowanie nawozów obniża kondycję i wygląd trawy.

Od strony praktycznej nawożenie najlepiej wykonać w pochmurny dzień, po wcześniejszym skoszeniu. Przed zastosowaniem nawozu murawę porządnie grabimy,co powoduje spulchnienie gleby a nawóz szybciej dotrze w okolice korzeni traw .Gleba powinna być wilgotna a źdźbła trawy suche.

Niezmiernie istotne jest równomierne rozrzucenie nawozu. W przeciwnym razie nadmiar może spowodować “wypalenie” a niedobór – zżółknięcie roślin. Aby uniknąć takiej sytuacji dobrze jest aplikować nawóz siewnikiem. Warto pamiętać, że nie należy przedobrzyć z nawozem. Więcej nie znaczy lepiej. Przekarmiona trawa jest bardziej podatna na choroby, przerzedza się i mocno traci na wyglądzie.

Główne zasady prawidłowego nawożenia

-nie nawozimy w czasie suszy i silnego nasłonecznienia,

-najlepszy moment to przed deszczem, który spłucze nawóz ze źdźbeł trawy i ułatwi jego   przedostanie się do gleby.

Do nawożenia używamy nawozów mineralnych i organicznych.

Nawozy mineralne występują jako proszek, granulat lub płyn. Najłatwiejszy do równomiernego rozprowadzenia jest granulat. Nawozy płynne natomiast przynoszą najszybszy efekt, gdyż działają jednocześnie na liście i doglebowo.

Nawozy do trawników dzielimy na krótko- i długodziałające. Działanie tych drugich jest korzystniejsze, ponieważ rozpuszczają się i docierają do gleby powoli, co powoduje, że rośliny otrzymują składniki odżywcze stopniowo. Wybór takiego nawozu skutkuje tym, że zabieg wystarczy wykonać 1- 2 razy w sezonie.

Główne składniki nawozów do trawnika

Azot (N)- pobudza wzrost, poprawia barwę, najlepiej stosować na wiosnę,

Potas (K) zwiększa wytrzymałość na mróz,suszę, choroby,

Fosfor (P) dostarcza energii,poprawia ukorzenienie.

Latem nawozu używamy głównie ze względu na utrzymanie ładnej barwy trawnika.

Kupując gotowe mieszanki nawozowe do trawników należy przestrzegać zaleceń producenta co do dawki i terminu nawożenia.

Oprócz mineralizacji gleba potrzebuje substancji organicznych.

Nawozy organiczne to np. kompost, obornik, torf ogrodniczy czy kawa. Rozkładamy je wczesnym rankiem lub wieczorem przy pochmurnej pogodzie. Warto je stosować przynajmniej raz na 3 lata.

Jednym z nawozów organicznych, ekologicznych jest nawóz naturalny uzyskany z łusek kawy. Jest on biodegradowalny, o ładnym zapachu,  co ma duże znaczenie jeśli używamy go na przydomowym trawniku.