Podanie znieczulenia przed wykonaniem zabiegu stomatologicznego jest dziś bardzo częste. Znieczulenie pozwala na całkowite zlikwidowanie odczuwania bólu przez pacjenta podczas wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, czyli pozwala na zlikwidowanie elementu, który w największym stopniu wywołuje u nas lęk przed wizytami u dentysty. W naszym artykule przedstawimy rodzaje znieczuleń stosowanych w stomatologii, opiszemy na czym one polegają oraz jakie mogą być ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania.
Sposoby podawania znieczulenia w trakcie zabiegów stomatologicznych
Ze względu na specyfikę wykonywanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych, najczęściej podawanym pacjentom rodzajem znieczulenia są oczywiście znieczulenia miejscowe, czyli takie, które obejmują swoim działaniem jedynie część organizmu, w tym przypadku szczęki lub żuchwy pacjenta. W większości przypadków znieczulenie podawane jest iniekcyjnie, tzn. poprzez wykonanie zastrzyku i wprowadzenie pod dziąsło określonego środka znieczulającego. U pacjentów, którzy boją się zastrzyków można także zastosować inne, bezbolesne sposoby podania znieczulenia, np. zastosować substancje w maściach, żelu lub sprayu, które znieczulają powierzchniowo błonę śluzową jamy ustnej. Niestety taką metodę znieczulenia, w której udaje się wyeliminować także odczuwanie bólu podczas wykonywania zastrzyku, nie można zastosować w trakcie niektórych zabiegów.
Rodzaje znieczulenia stosowanego w stomatologii
Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Obecnie w gabinetach stomatologicznych stosowanych jest kilka rodzajów znieczulenia. Wybór konkretnego sposobu zależy przede wszystkim od charakteru wykonywanego zabiegu oraz rodzajów leczonych zębów. Przed podaniem znieczulenia pacjent otrzymuje dokładne informacje na temat sposobu jego działania”.
Do najczęściej stosowanych rodzajów znieczulenia należą:
- Znieczulenie nasiękowe – jest to zdecydowanie najczęściej stosowany rodzaj znieczulenia w trakcie wykonywania zabiegów stomatologicznych. Znieczulenie nasiękowe polega na wstrzyknięciu w znajdujące się obok leczonego zęba dziąsło odpowiednio dobranej substancji uśmierzającej ból. Działanie wprowadzonej w dziąsło substancji polega na pozbawieniu czucia końcówek nerwowych. Skutkiem ubocznym takiego znieczulenia jest to, że po wykonaniu zabiegu i wyjściu z gabinetu, pacjent nawet przez jeszcze kilka godzin może nie czuć dziąsła, znajdującego się obok niego fragmentu policzka, a w niektórych przypadkach nawet języka. Metoda ma także swoje ograniczenia, ponieważ nie sprawdza się w przypadku leczenia zębów trzonowych i przedtrzonowych.
- Znieczulenie śródwięzadłowe – ten rodzaj znieczulenia polega na wprowadzeniu substancji znieczulającej w ozębną. Taki sposób podania leku powoduje dokładne znieczulenie całego leczonego zęba. Znieczulenie śródwięzadłowe najczęściej stosuje się podczas leczenia kanałowego, a także podczas wykonywania ekstrakcji zębów.
- Znieczulenie przewodowe – Ten rodzaj znieczulenia jest wstrzykiwany bezpośrednio w nerw zębodołowy. Znieczulenie przewodowe, w porównaniu z innymi rodzajami znieczulenia, jest nieco bardziej bolesne, jednak daje ono najlepsze efekty i powoduje, że pacjent na pewno nie odczuje żadnego bólu, a także zmiany temperatury, podczas zabiegu. Skutki znieczulenia przewodowego pacjent może jednak odczuwać nawet przez kilkanaście godzin po jego aplikacji.
- Znieczulenie komputerowe THE WAND – To nowoczesny, w pełni bezbolesny, precyzyjny sposób znieczulenia miejscowego, który zapewnia pacjentom bardzo dużo komfortu podczas leczenia. Pacjent podczas aplikacji znieczulenia nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu, co jednak jest dosyć częste podczas stosowania bardziej tradycyjnych metod znieczulenia. Znieczulenie w technologii The Wand polega na stopniowym podawaniu substancji znieczulającej za pomocą specjalnego aplikatora, który wyglądem przypomina nieco długopis. Ilość podawanego środka znieczulającego jest kontrolowana przez komputer. Czuwa on także przy tym nad zachowaniem odpowiedniego ciśnienia wprowadzanej substancji. Jest to bardzo ważne, ponieważ odczuwany przez pacjentów ból w trakcie wykonywania iniekcji leków znieczulających jest spowodowany tym, że lekarz wykonując ręcznie zastrzyk nie jest w stanie zapobiec towarzyszącemu tej czynności uczucia rozpierania tkanki w dziąśle. Dzięki dobraniu idealnego ciśnienia wprowadzania leku, problem ten zostaje całkowicie zlikwidowany.
Przeciwwskazania do wykonania znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym
Jak każde podawane pacjentom leki i innego typu preparaty, także substancje znieczulające nie mogą być niestety stosowane u każdego pacjenta. Przy zgłaszaniu się na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym koniecznie powinniśmy powiedzieć przyjmującemu nas dentyście o tym, czy cierpimy na jakieś alergie i choroby przewlekłe oraz czy przyjmujemy na stałe jakieś leki. Wszystkie te informacje mogą mieć znaczenie przy wybieraniu konkretnego środka znieczulającego. Przekazanie lekarzowi informacji o swoich chorobach ma znaczenie przede wszystkim jeśli chorujemy na nadciśnienie lub mamy nadczynność tarczycy. W przypadku kobiet, koniecznie trzeba także poinformować stomatologa o tym, że jest się w ciąży.